Strona główna » Porady dotyczące przesadzania storczyków: jaką ziemię i jaką doniczkę wybrać?

Porady dotyczące przesadzania storczyków: jaką ziemię i jaką doniczkę wybrać?

Dowiedz się, jak przesadzić storczyka, wybierając odpowiednią ziemię i właściwą doniczkę dla dłuższego kwitnienia. Proste i praktyczne porady, które ułatwią Ci przesadzanie.

Czy skusiłeś się na piękną orchideę i teraz chcesz ją przesadzić? Przesadzanie orchidei nie jest trudne, ale ważne jest, aby wybrać odpowiednią ziemię i doniczkę dla rośliny.

W tym artykule dajemy Ci kilka wskazówek jak przesadzić storczyka!

Zalety i wady ziemi doniczkowej

Ziemia doniczkowa to mieszanka materiałów organicznych i nieorganicznych, która zapewnia storczykom składniki odżywcze potrzebne do wzrostu. Ten rodzaj podłoża ma jednak swoje zalety i wady.

Zalet ziemi doniczkowej jest wiele: łatwo ją znaleźć i uzyskać, jest niedroga, sprzyja dobremu wzrostowi korzeni, jest bogata w składniki odżywcze i zapewnia dobre napowietrzenie. Ponadto, ziemia doniczkowa bardzo skutecznie zatrzymuje wilgoć i powoli uwalnia składniki odżywcze do gleby.

Pomimo tych wszystkich zalet, ziemia doniczkowa ma pewne wady: szybko ulega degradacji i dlatego należy ją regularnie wymieniać, może zawierać substancje szkodliwe dla storczyków, a także może być trudniejsza do czyszczenia niż inne rodzaje podłoża.

Wybór odpowiedniej doniczki dla storczyka

Wybierając doniczkę dla swojego storczyka, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Materiał, z którego wykonana jest doniczka jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na sposób odprowadzania wody i ma wpływ na wymagania wodne storczyka.

Gliniane, plastikowe i metalowe doniczki to popularne opcje. Donice z terakoty są najlepsze, ponieważ umożliwiają łatwiejszy odpływ wody, a ich struktura może również wchłonąć dodatkowe składniki odżywcze.

Donice plastikowe zapewniają doskonałą izolację i są zazwyczaj lżejsze, ale nie pozwalają na tak łatwy odpływ wody jak donice gliniane. Metalowe doniczki są świetne, ale nie są zalecane, ponieważ nie pozwalają powietrzu i wilgoci dotrzeć do korzeni.

Przygotowanie ziemi doniczkowej dla orchidei

Gleba doniczkowa to mieszanka materii organicznej i mineralnej, która zapewnia storczykowi wilgoć i składniki odżywcze niezbędne do jego wzrostu. Aby ją przygotować, należy wymieszać wierzchnią warstwę gleby z torfem, perlitem, wiórami drzewnymi i korą. Proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami muszą być dobrze wyważone, aby uzyskać dobrej jakości ziemię doniczkową.

Aby uzyskać ziemię doniczkową odpowiednią dla storczyków, konieczne jest wymieszanie następujących składników:

  • 4 części gleby
  • 3 części torfu
  • 1 część perlitu
  • 1 część wiórów drewnianych
  • 1 część kory

Należy pamiętać, że do wykonania tej mieszanki należy użyć produktów wolnych od azotanów, nawozów i substancji chemicznych. Ponadto pamiętaj, aby dobrze napowietrzyć mieszankę przed użyciem ziemi doniczkowej.

Jak prawidłowo przesadzić storczyka?

Przesadzanie orchidei jest ważnym krokiem, który należy podjąć, jeśli chcesz, aby rozkwitła. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest wybór odpowiedniego pojemnika. Powinien być większy niż poprzedni i wykonany z gliny, najlepiej z otworami drenażowymi na dnie.

Po wybraniu doniczki należy w odpowiedni sposób przygotować ziemię pod doniczkę. Mieszanka mchu torfowego, włókna kokosowego i ziemi doniczkowej do storczyków zapewni roślinie składniki odżywcze, których potrzebuje do wzrostu i rozwoju.

Pozostaje tylko umieścić storczyka w nowej doniczce, uważając, aby korzenie znalazły się w ziemi doniczkowej. Na koniec można podlać roślinę i odczekać kilka dni przed ponownym umieszczeniem jej w jasnym, ciepłym miejscu.

Aby skutecznie przesadzić orchideę, należy wybrać odpowiednią ziemię i doniczkę. Istnieje szeroki wybór ziemi doniczkowej i doniczek odpowiednich dla storczyków, ale aby zmaksymalizować szanse na sukces, lepiej wybrać bardzo lekką ziemię doniczkową z dobrym napowietrzeniem i doniczką z drenażem. Dzięki właściwej pielęgnacji storczyk będzie rósł i kwitł w najlepszych możliwych warunkach!


 

Related post

Vanessa Meister
Napisane przez, Vanessa Meister
Mam na imię Vanessa mam 26 lat i jestem web copywriterem i content managerem. Moją pasją jest internet, e-marketing, web design, copywriting, projektowanie, web.... Dopóki jest kreatywność, marketing, oryginalność i nowe technologie.